ساخت میکروسکوپی برای تماشای تقسیم سلولی در لحظه

 • ساخت میکروسکوپی برای تماشای تقسیم سلولی در لحظه

  سلامت آنلاین- محققان موفق به طراحی نوعی میکروسکوپ شده‌اند که ۱۰۰۰ برابر کمتر از میکروسکوپ‌های موجود به نمونه‌های مورد مطالعه آسیب می‌رساند. آنها با این روش موفق به تماشای روند تقسیم سلول شده‌اند.

  به گزارش سلامت آنلاین، انگجت نوشت: میکروسکوپ‌های کانفوکال (Confocal microscopes) بسیار قوی هستند، این ابزار می‌توانند تقسیم سلولی را در لحظه ضبط کنند، اما از معایب آن‌ها می‌توان به این موضوع اشاره کرد که به سلول‌های مورد مطالعه آسیب زده و باعث از بین رفتن آنها می‌شوند.
  این میکروسکوپ جدید که در دانشگاه علم و فناوری هنگ کنگ (HKUST) طراحی شده و LiTone Line Bessel Sheet (LBS)  نام دارد، علاوه بر اینکه ۱۰۰۰ برابر سریعتر از مدل‌های قبلی است، می‌تواند دانشمندان را قادر سازد به بررسی چگونگی شکل‌گیری بیماری‌های خاص در سطح سلولی بپردازند.
  لیزر مورد استفاده در زمینه‌های پیشین یک میلیون برابر قدرت تابش خورشید بود که تاثیر کشنده‌ای بر روی سلول‌ها داشت.
  این امر مانند این است که بدون استفاده از عینک‌های محافظتی زمان زیادی را صرف تماشای خورشیدگرفتگی کنید. اما میکروسکوپ جدید نه تنها می‌تواند فیلم‌های سه‌بعدی از سلول‌های زنده را ضبط کند، بلکه تصاویر به دست آمده از آن نیز از کیفیت بسیار بالاتری برخوردار هستند، به طوری که دقت و محدوده تحقیقات در مورد زیست شناسی سلولی را ارتقا می‌دهد. (ایسنا)